Ojczyzną Cane Corso jest Półwysep Apeniński i Sycylia. Psy te walczyły na arenach i uczestniczyły wraz z wojskiem w wyprawach wojennych. W późniejszym okresie przestano używać ich do walk i zostały stróżami domostw, wykorzystywano Corso jako psy pasterskie, myśliwskie i obronne.

 Cane corso jest psem chętnym do pracy, inteligentnym, pojętnym i posłusznym, znającym swoją siłę, wymaga od właściciela opanowania i konsekwencji w wychowaniu. Corso jest nieprzekupnym i groźnym stróżem domostwa i powierzonego mu terenu. Posiada żywy temperament jednak nie jest hałaśliwy, w stosunku do domowników czuły i serdeczny, kocha swoją rodzinę. Psu należy poświęcić sporo czasu i czułości, a on odwdzięczy się będąc wiernym i oddanym przyjacielem i obrońcą swego pana i rodziny. Dobrze wychowany Corso będzie czuły i przyjazny jednak pozostawiony sam sobie ( bez należytej socjalizacji i wychowania) może stać się niebezpieczny.

x

Szkolenie Cane Corso wymaga stanowczości i konsekwencji, powinno być oparte na nagrodach nie zaś na przymusie fizycznym. Corso potrafi wykazać się oślim uporem, a  w dążeniu do rzeczy zabronionych konsekwencją i pomysłowością.

W domu pies powinien mieć obszerne i miękkie legowisko usytuowana na uboczu od ciągów komunikacyjnych jednak w taki sposób by mógł obserwować domowników przy codziennych zajęciach.

?

Wzorzec rasy

(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Głowa

Ciało

Ruch

Autorem powyższych animacji jest Nicola Mille